Strategia podatkowa 2022
Informacja o realizowanej strategii podatkowej SAF-HOLLAND Polska sp. z o.o.
za rok podatkowy 1.01.2020-31.12.2020
Spis treści
I. Wstęp
II. Informacje ogólne
1. Informacje o Spółce
2. Cele podatkowej strategii Spółki
III. Informacje o stosowanych przez podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego oraz stosowanych przez podatnika dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
1. Informacje o stosowanych przez podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie
2. Informacje o stosowanych przez podatnika dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
IV. Informacje odnośnie realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, z podziałem na podatki, których dotyczą
V. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych
1. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym niebędącymi polskimi rezydentami podatkowymi
2. Informacje o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4
VI. Informacje o złożonych wnioskach
1. Wnioski o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej
2. Wnioski o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej
3. Wnioski o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług
4. Wnioski o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym
VII. Informacje, dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową
I. Wstęp
Niniejsza informacja ma na celu realizację przez SAF-HOLLAND Polska sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) obowiązków wynikających z art. 27c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 z późn.zm.).
Niniejsza informacja dotyczy strategii podatkowej realizowanej przez Spółkę w roku podatkowym 1.01.2020-31.12.2020.
II. Informacje ogólne
1. Informacje o Spółce
Spółka działa pod firmą SAF-HOLLAND Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest ona wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego w systemie elektronicznym pod numerem KRS 132500. Siedziba Spółki mieści się pod adresem ul. Wawelska 131, 64-920 Piła, a jej numeracji identyfikacyjnymi są: NIP-7631707617 i REGON- 570322009.
Kapitał zakładowy Spółki wynosi 2.100.000,00 PLN. Jedynym wspólnikiem Spółki jest SAF- HOLLAND Gmbh (Bassenbach – Niemcy) – 3.500 udziałów o łącznej wartości 2.100.000,00 PLN (100%).
Spółka prowadzi działalność w branży motoryzacyjnej, dostarczając komponenty i podzespoły do produkcji naczep i przyczep oraz części zamienne na rynek wtórny, a także świadcząc usługi serwisowe. Formalna kwalifikacja aktywności gospodarczej Spółki wygląda następująco:
Przedmiot przeważającej działalności
46, 90, Z Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana
Przedmiot pozostałej działalności przedsiębiorcy
45, 20, Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
71, 20, B Pozostałe badania i analizy techniczne
45, 11, Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek
52, 10 Magazynowanie i przechowywanie towarów
49, 41, Z Transport drogowy towarów
45, 31, Z Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
45, 32, Z Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych,
z wyłączeniem motocykli
47, 99, Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami
Wyniki finansowe z działalności w ostatnim roku wyniosły:
1.01.2020-31.12.2020:
o Aktywa: 89 839 970,33 PLN
o Przychody ze sprzedaży: 273 770 331,29 PLN
o Zysk netto: 22 980 693,60 PLN.
Na dzień 31 grudnia 2020 roku Spółka zatrudniała ogółem 41 osób.
2. Cele podatkowej strategii Spółki
Strategia podatkowa Spółki ma na celu wsparcie Spółki w koordynacji zadań związanych z należytym wypełnieniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Realizowanie obowiązków publicznoprawnych oraz konieczność uiszczania należności z tego tytułu na rzecz Skarbu Państwa traktowana jest przez władze Spółki jako obowiązek Spółki wynikający z prowadzenia działalności na terytorium Rzeczpospolitej Polski.
Zarząd oraz kierownictwo Spółki zapewnia skuteczną i adekwatną kontrolę organizacji z perspektywy wypełniania obowiązków nakładanych na Spółkę przez przepisy prawa podatkowego, w szczególności:
dochowuje należytej staranności celem zapewnienia prawidłowości rozliczeń podatkowych Spółki;
wykazuje proaktywną postawę w zakresie wskazywania wartości i budowania kultury
organizacji – w tym w zakresie transparentności rozliczeń podatkowych;
kładzie nacisk na weryfikację kontrahentów i partnerów biznesowych Spółki; zarówno pod względem ich wiarygodności gospodarczej, jak i miejsca siedziby i prowadzonej przez nich działalności gospodarczej;
inwestuje w poszerzanie wiedzy kadry pracowniczej z zakresu prawa podatkowego;
podejmuje decyzje w celu ograniczania ryzyka podatkowego poprzez minimalizację zagrożeń ze strony otoczenia zewnętrznego oraz wewnętrznego.
Strategia podatkowa Spółki jest na bieżąco dostosowywana do zmian zachodzących w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym organizacji oraz do zidentyfikowanych nowych ryzyk wynikających z prowadzenia działalności w branży handlu, w szczególności z uwagi na szeroki zakres regulacji prawno-podatkowych związanych z ograniczeniami w obrocie określonymi produktami.
III. Informacje o stosowanych przez podatnika procesach oraz procedurach
dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego oraz stosowanych przez podatnika dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
1. Informacje o stosowanych przez podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie
a) Organizacja procesu realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa
podatkowego
Zgodnie z przyjętymi w Spółce praktycznymi procesami postępowania organizacja procesu realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego ma w Spółce następujący przebieg:
1) Dział finansowo-księgowy sprawuje nadzór nad realizacją obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Nadzór nad działem finansowo-księgowym sprawuje bezpośrednio oddelegowany dla tego celu członek zarządu pełniący funkcję Dyrektora Zarządzającego.
2) Zapewnienie realizacji obowiązków podatnika i płatnika należy do całego działu finansowo-księgowego. Główna Księgowej koordynuje prace Działu oraz podejmuje działania celem wyjaśnienia wątpliwości związanych z kwalifikacją prawno-podatkową poszczególnych zdarzeń gospodarczych.
3) W razie zaistnienia ewentualnych wątpliwości podatkowych Dział finansowo-księgowy na czele z Główną Księgową podejmuje próbę ich rozwiązania wewnętrznie, a w dalszej kolejności korzysta z usług zewnętrznego doradcy świadczącego profesjonalne usługi doradztwa podatkowego.
4) Kalkulacje podatkowe dokonywane są comiesięcznie lub corocznie (w zależności od podatku) przez wyznaczonych do tego pracowników działu finansowo-księgowego na podstawie zweryfikowanych dokumentów źródłowych, które odzwierciedlają stan rzeczywisty.
5) Główna Księgowa dokonuje zapłaty podatków z zachowaniem ustawowego terminu. Proces ten jest autoryzowany dodatkowo przez Dyrektora Zarządzającego albo przez Zastępcę Głównej Księgowej.
6) Pracownicy działu finansowo-księgowego mają dostęp do literatury finansowo- księgowej oraz uczestniczą w okresowych szkoleniach w zakresie zmian podatkowych. Współpracują również z doradcą podatkowym świadczącym profesjonalne usługi doradztwa podatkowego.
Spółka podejmuje wszelkie niezbędne środki w celu prawidłowego określenia oraz terminowej zapłaty należności publicznoprawnych, tj.:
płaci miesięcznie zaliczki na podatek dochodowy,
płaci miesięcznie podatek VAT,
z uwagi na dostatecznie dobrą płynność finansową, nie planuje wnioskować o odroczenie terminu płatności podatku ani rozłożenie zapłaty podatku na raty.
b) Stosowane procedury
W Spółce obowiązują procedury (zarówno w formie pisemnej jak i w formie tzw. dobrych praktyk) regulujące w sposób szczegółowy realizację zadań z zakresu rachunkowości i podatków, w szczególności w zakresie:
organizacji pracy działu finansowo-księgowego i usystematyzowaniu rozliczeń podatkowych w Spółce;
podziału obowiązków kompetencyjnych w ramach zarówno działu finansowo-
księgowego, jak i organów Spółki;
zapewnienia prawidłowego obiegu dokumentów i prawidłowej obsługi systemów finansowo-księgowych;
weryfikacji kontrahentów.
Ponadto, w Spółce obowiązują również inne procesy i procedury przyczyniające się do zapewnienia zgodności podatkowej. Obszar podatkowy jest bowiem wspierany także przez procedury i procesy biznesowe realizowane przez działy niefinansowe, np. w zakresie inwentaryzacji czy rozstrzygania wątpliwości podatkowych.
2. Informacje o stosowanych przez podatnika dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
Spółka dotychczas nie podjęła współpracy z organami podatkowymi wykraczającej poza działaniami zmierzającymi do wywiązywania się ze swoich obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.
IV. Informacje odnośnie realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, z podziałem na podatki, których dotyczą
1. Informacje odnośnie realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych
Spółka podejmuje niezbędne środki w celu prawidłowego oraz terminowego wywiązywania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w szczególności:
identyfikuje zdarzenia, które powodują powstanie obowiązków podatkowych;
kalkuluje i terminowo uiszcza należny podatek na konto właściwego urzędu skarbowego;
składa organom podatkowym właściwe zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania zobowiązują ją przepisy prawa podatkowego;
sporządza lokalną dokumentację cen transferowych oraz analizy porównawcze;
monitoruje zawierane transakcje z perspektywy przepisów Ordynacji podatkowej o schematach podatkowych oraz raportuje uzgodnienia, które stanowią schemat podatkowy do Szefa Krajowej Administracji Skarbowe.
W roku 1.01.2020-31.12.2020 Spółka realizowała obowiązki podatkowe jako podatnik z tytułu następujących podatków:
podatku dochodowego od osób prawnych (CIT);
podatku od towarów i usług (VAT);
podatku od nieruchomości.
W roku 1.01.2020-31.12.2020 Spółka realizowała obowiązki podatkowe płatnika wynikające z tytułu następujących podatków:
podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT);
zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych (WHT).
2. Informacja o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych
W roku 1.01.2020-31.12.2020 Spółka nie przekazała żadnych informacji o schematach
podatkowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
V. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi
lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych
1. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym niebędącymi polskimi rezydentami podatkowymi
Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym Spółki za rok 1.01.2020-31.12.2020 suma bilansowa aktywów wyniosła 89 839 970,33 PLN. 5% z tej sumy wynosi 4 491 998, 52 PLN, co stanowi próg raportowanych transakcji.
W roku 1.01.2020-31.12.2020 Spółka zawarła z podmiotami powiązanymi następujące
transakcje, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów:
Lp. Charakter transakcji Strona transakcji
1. transakcja towarowa nabycie Nierezydent
2. Informacje o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.
W roku 1.01.2020-31.12.2020 Spółka nie planowała ani nie podjęła działań
restrukturyzacyjnych.
VI. Informacje o złożonych wnioskach
1. Wnioski o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a
§ 1 Ordynacji podatkowej
W roku 1.01.2020-31.12.2020 Spółka nie składała wniosków o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej.
2. Wnioski o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowa
W roku 1.01.2020-31.12.2020 Spółka nie składała wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
3. Wnioski o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług.
W roku 1.01.2020-31.12.2020 Spółka nie składała wniosków o wydanie wiążącej informacji
stawkowej.
4. Wnioski o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym
W roku 1.01.2020-31.12.2020 Spółka nie składała wniosków o wydanie wiążącej informacji
akcyzowej.
VII. Informacje, dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika
w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową
W roku 1.01.2020-31.12.2020 Spółka nie dokonywała rozliczeń z podatnikami z krajów
stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.
Informacja o realizowanej strategii podatkowej SAF-HOLLAND Polska sp. z o.o.
za rok podatkowy 1.01.2021-31.12.2021
I. Wstęp
II. Informacje ogólne
- Informacje o Spółce
- Cele podatkowej strategii Spółki
III. Informacje o stosowanych przez podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego oraz stosowanych przez podatnika dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
- Informacje o stosowanych przez podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie
- Informacje o stosowanych przez podatnika dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
IV. Informacje odnośnie realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, z podziałem na podatki, których dotyczą
V. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych
- Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym niebędącymi polskimi rezydentami podatkowymi
- Informacje o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.
VI. Informacje o złożonych wnioskach
- Wnioski o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej
- Wnioski o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowa
- Wnioski o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług.
- Wnioski o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym
VII. Informacje, dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową
I. Wstęp
Niniejsza informacja ma na celu realizację przez SAF-HOLLAND Polska sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) obowiązków wynikających z art. 27c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587).
Niniejsza informacja dotyczy strategii podatkowej realizowanej przez Spółkę w roku podatkowym 1.01.2021-31.12.2021.
II. Informacje ogólne
1. Informacje o Spółce
Spółka działa pod firmą SAF-HOLLAND Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest ona wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego w systemie elektronicznym pod numerem KRS 132500. Siedziba Spółki mieści się pod adresem ul. Wawelska 131, 64-920 Piła, a jej numeracji identyfikacyjnymi są:NIP–7631707617 i REGON-570322009.
Kapitał zakładowy Spółki wynosi 2.100.000,00 PLN. Jedynym wspólnikiem Spółki jest SAF-HOLLAND Gmbh (Bassenbach – Niemcy) – 3.500 udziałów o łącznej wartości 2.100.000,00 PLN (100%).
Spółka prowadzi działalność w branży motoryzacyjnej, dostarczając komponenty i podzespoły do produkcji naczep i przyczep oraz części zamienne na rynek wtórny, a także świadcząc usługi serwisowe. Formalna kwalifikacja aktywności gospodarczej Spółki wygląda następująco:
Przedmiot przeważającej działalności | |
46, 90, Z | Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana |
Przedmiot pozostałej działalności przedsiębiorcy | |
45, 20, Z | Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli |
71, 20, B | Pozostałe badania i analizy techniczne |
45, 11, Z | Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek |
52, 10 | Magazynowanie i przechowywanie towarów |
49, 41, Z | Transport drogowy towarów |
45, 31, Z | Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli |
45, 32, Z | Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli |
47, 99, Z | Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami |
Wyniki finansowe z działalności w ostatnim roku wyniosły:
- 01.2021-31.12.2021:
- Aktywa: 139 468 956,22 PLN
- Przychody ze sprzedaży: 431 455 254,75 PLN
- Zysk netto: 33 149 864,88 PLN.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Spółka zatrudniała ogółem 43 osoby.
2. Cele podatkowej strategii Spółki
Strategia podatkowa Spółki ma na celu wsparcie Spółki w koordynacji zadań związanych
z należytym wypełnieniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Realizowanie obowiązków publicznoprawnych oraz konieczność uiszczania należności
z tego tytułu na rzecz Skarbu Państwa traktowana jest przez władze Spółki jako obowiązek Spółki wynikający z prowadzenia działalności na terytorium Rzeczpospolitej Polski.
Zarząd oraz kierownictwo Spółki zapewnia skuteczną i adekwatną kontrolę organizacji
z perspektywy wypełniania obowiązków nakładanych na Spółkę przez przepisy prawa podatkowego, w szczególności:
- dochowuje należytej staranności celem zapewnienia prawidłowości rozliczeń podatkowych Spółki;
- wykazuje proaktywną postawę w zakresie wskazywania wartości i budowania kultury organizacji – w tym w zakresie transparentności rozliczeń podatkowych;
- kładzie nacisk na weryfikację kontrahentów i partnerów biznesowych Spółki; zarówno pod względem ich wiarygodności gospodarczej, jak i miejsca siedziby i prowadzonej przez nich działalności gospodarczej;
- inwestuje w poszerzanie wiedzy kadry pracowniczej z zakresu prawa podatkowego;
- podejmuje decyzje w celu ograniczania ryzyka podatkowego poprzez minimalizację zagrożeń ze strony otoczenia zewnętrznego oraz wewnętrznego.
Strategia podatkowa Spółki jest na bieżąco dostosowywana do zmian zachodzących
w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym organizacji oraz do zidentyfikowanych nowych ryzyk wynikających z prowadzenia działalności w branży handlu, w szczególności z uwagi na szeroki zakres regulacji prawno-podatkowych związanych z ograniczeniami w obrocie określonymi produktami.
Spółka w sposób spójny kontynuuje realizację celów, misji i założeń w zakresie stosowanej strategii podatkowej, które przedstawione były w informacji z realizacji strategii podatkowej za rok 2020.
III. Informacje o stosowanych przez podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego oraz stosowanych przez podatnika dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
1. Informacje o stosowanych przez podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie
- Organizacja procesu realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego
Zgodnie z przyjętymi w Spółce praktycznymi procesami postępowania organizacja procesu realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego ma w Spółce następujący przebieg:
- Dział finansowo-księgowy sprawuje nadzór nad realizacją obowiązków wynikających
z przepisów prawa podatkowego. Nadzór nad działem finansowo-księgowym sprawuje bezpośrednio oddelegowany dla tego celu członek zarządu pełniący funkcję Dyrektora Zarządzającego. - Zapewnienie realizacji obowiązków podatnika i płatnika należy do całego działu finansowo-księgowego. Główna Księgowej koordynuje prace Działu oraz podejmuje działania celem wyjaśnienia wątpliwości związanych z kwalifikacją prawno-podatkową poszczególnych zdarzeń gospodarczych.
- W razie zaistnienia ewentualnych wątpliwości podatkowych Dział finansowo-księgowy na czele z Główną Księgową podejmuje próbę ich rozwiązania wewnętrznie, a w dalszej kolejności korzysta z usług zewnętrznego doradcy świadczącego profesjonalne usługi doradztwa podatkowego.
- Kalkulacje podatkowe dokonywane są comiesięcznie lub corocznie (w zależności od podatku) przez wyznaczonych do tego pracowników działu finansowo-księgowego na podstawie zweryfikowanych dokumentów źródłowych, które odzwierciedlają stan rzeczywisty.
- Główna Księgowa dokonuje zapłaty podatków z zachowaniem ustawowego terminu. Proces ten jest autoryzowany dodatkowo przez Dyrektora Zarządzającego albo przez Zastępcę Głównej Księgowej.
- Pracownicy działu finansowo-księgowego mają dostęp do literatury finansowo-księgowej oraz uczestniczą w okresowych szkoleniach w zakresie zmian podatkowych. Współpracują również z doradcą podatkowym świadczącym profesjonalne usługi doradztwa podatkowego.
Spółka podejmuje wszelkie niezbędne środki w celu prawidłowego określenia oraz terminowej zapłaty należności publicznoprawnych, tj.:
- płaci miesięcznie zaliczki na podatek dochodowy,
- płaci miesięcznie podatek VAT,
- z uwagi na dostatecznie dobrą płynność finansową, nie planuje wnioskować
o odroczenie terminu płatności podatku ani rozłożenie zapłaty podatku na raty.
- Stosowane procedury
W Spółce obowiązują procedury (zarówno w formie pisemnej jak i w formie tzw. dobrych praktyk) regulujące w sposób szczegółowy realizację zadań z zakresu rachunkowości i podatków, w szczególności w zakresie:
- organizacji pracy działu finansowo-księgowego i usystematyzowaniu rozliczeń podatkowych w Spółce;
- podziału obowiązków kompetencyjnych w ramach zarówno działu finansowo-księgowego, jak i organów Spółki;
- zapewnienia prawidłowego obiegu dokumentów i prawidłowej obsługi systemów finansowo-księgowych;
- weryfikacji kontrahentów.
Ponadto, w Spółce obowiązują również inne procesy i procedury przyczyniające się do zapewnienia zgodności podatkowej. Obszar podatkowy jest bowiem wspierany także przez procedury i procesy biznesowe realizowane przez działy niefinansowe, np. w zakresie inwentaryzacji czy rozstrzygania wątpliwości podatkowych.
2. Informacje o stosowanych przez podatnika dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
Spółka dotychczas nie podjęła współpracy z organami podatkowymi wykraczającej poza działaniami zmierzającymi do wywiązywania się ze swoich obowiązków wynikających
z przepisów prawa podatkowego.
IV. Informacje odnośnie realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, z podziałem na podatki, których dotyczą
- Informacje odnośnie realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych
Spółka podejmuje niezbędne środki w celu prawidłowego oraz terminowego wywiązywania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w szczególności:
- identyfikuje zdarzenia, które powodują powstanie obowiązków podatkowych;
- kalkuluje i terminowo uiszcza należny podatek na konto właściwego urzędu skarbowego;
- składa organom podatkowym właściwe zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania zobowiązują ją przepisy prawa podatkowego;
- sporządza lokalną dokumentację cen transferowych oraz analizy porównawcze;
- monitoruje zawierane transakcje z perspektywy przepisów Ordynacji podatkowej o schematach podatkowych oraz raportuje uzgodnienia, które stanowią schemat podatkowy do Szefa Krajowej Administracji Skarbowe.
W roku 1.01.2021-31.12.2021 Spółka realizowała obowiązki podatkowe jako podatnik z tytułu następujących podatków:
- podatku dochodowego od osób prawnych (CIT);
- podatku od towarów i usług (VAT);
- podatku od nieruchomości.
W roku 1.01.2021-31.12.2021 Spółka realizowała obowiązki podatkowe płatnika wynikające z tytułu następujących podatków:
- podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT);
- zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych (WHT).
- Informacja o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych
W roku 1.01.2021-31.12.2021 Spółka nie przekazała żadnych informacji o schematach podatkowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
V. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych
1. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym niebędącymi polskimi rezydentami podatkowymi
Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym Spółki za rok 1.01.2021-31.12.2021 suma bilansowa aktywów wyniosła 139 468 956,22 PLN. 5% z tej sumy wynosi 6 973 447,81 PLN, co stanowi próg raportowanych transakcji.
W roku 1.01.2021-31.12.2021 Spółka zawarła z podmiotami powiązanymi następujące transakcje, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów:
Lp. | Charakter transakcji | Strona transakcji | |
1. | transakcja towarowa | nabycie | Nierezydent |
- Informacje o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.
W roku 1.01.2021-31.12.2021 Spółka nie planowała ani nie podjęła działań restrukturyzacyjnych.
VI. Informacje o złożonych wnioskach
1. Wnioski o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej
W roku 1.01.2021-31.12.2021 Spółka nie składała wniosków o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej.
2. Wnioski o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowa
W roku 1.01.2021-31.12.2021 Spółka nie składała wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
3. Wnioski o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług.
W roku 1.01.2021-31.12.2021 Spółka nie składała wniosków o wydanie wiążącej informacji stawkowej.
4. Wnioski o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym
W roku 1.01.2021-31.12.2021 Spółka nie składała wniosków o wydanie wiążącej informacji akcyzowej.
VII. Informacje, dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową
W roku 1.01.2021-31.12.2021 Spółka nie dokonywała rozliczeń z podatnikami z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.